Tel: +48 42 672 45 62/Email: kancelaria@parafia.swietej-anny.pl

Parafia św. Anny
Al. Śmigłego-Rydza 24/26
93-281 Łódź

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

W tym roku Uroczystość Bożego Ciała przeżywana była 8 czerwca. Przeszliśmy tradycyjnie ulicami: Wacława, Tatrzańską i Skierniewicką. Poszczególne ołtarze w stałych miejscach przygotowali:
– Służba Ołtarza,
– Firma Heleny Skrzydlewskiej
– Akcja Katolicka
– Odnowa w Duchu Świętym, Wspólnota św. Michała Archanioła, Żywa Róża i Asysta
Wymowny udział w procesji zaznaczają corocznie: Chór parafialny pod kierownictwem p. Pauliny (organistki), Orkiestra, dzieci pierwszokomunijne, państwo Lucjan i Mirosława Płoccy, Jan Górecki, Służba Ołtarza oraz wiele zaangażowanych Osób w oprawę i przygotowanie Uroczystości. Wszystkim serdeczne Bóg zapłać!

Święto to zostało ustanowione na skutek objawień bł. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. takie święto dla diecezji Liege w Belgi. W 1252 r. zostało ono rozszerzone na Germanię. W 1264 r. papież Urban IV ustanowił to święto dla całego Kościoła. Uzasadniając przyczyny wprowadzenia tego święta wskazał: zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie może być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia.
Jednakże ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym święto nie zostało ustanowione, uczynił to dopiero papież Jan XXII. W Polsce po raz pierwszy wprowadził to święto bp Nanker w 1320 r. w diecezji krakowskiej.