Synody parafialne 2024

W dniu 5 kwietnia w Wyższym Seminarium Duchownym odbyły się warsztaty z prowadzenia synodów parafialnych. Przeszkolono osoby, które w założeniu mają pomóc w realizacji metody synodalnej w parafii. Metoda ma służyć pomocy wiernym świeckim we wzięciu współodpowiedzialności za parafię, co opierać się ma na modlitwie i konwersacji w Duchu Świętym.

Trzy główne zasady, jakie powinny przyświecać synodalności to:

1. Stworzenie bezpiecznej atmosfery działania, takiej w której każdy będzie czuł się chciany, kochany i potrzebny;
  2. Umożliwienie wszystkim zainteresowanym wypowiedzenie się (w ramach określonego tematu, na zadane pytania i w ramach czasowych);
  3. Aktywne i empatyczne wysłuchanie wszystkich mówiących i stworzenie wniosków, na które wszyscy uczestnicy wyrażą zgodę.

Warsztaty prowadził Andrew Spitieri, Maltańczyk mieszkający obecnie we Włoszech, uczestnik prac Synodu o Synodalności na etapie rzymskim.

Naszą parafię reprezentował szafarz nadzwyczajny komunii świętej Krzysztof Jaglarski, delegowany przez ks. Proboszcza Piotra Turka.

Poniżej link do artykułu na stronie Archidiecezji Łódzkiej wraz z nagraniami video z warsztatów.

Warsztaty z metody synodalnej pracy w Kościele | Archidiecezja Łódzka (lodz.pl)

Zdjęcia dzięki uprzejmości Archidiecezji Łódzkiej.

Przybądź Duchu Święty!