Tel: +48 42 672 45 62/Email: kancelaria@parafia.swietej-anny.pl

Parafia św. Anny
Al. Śmigłego-Rydza 24/26
93-281 Łódź

Zmartwychwstanie 2024

W minionych dniach przeżywaliśmy najważniejszy okres w ciągu całego roku liturgicznego – Wielki Tydzień. Wieńczą go Triduum Paschalne (Czwartek, Piątek, Sobota) i Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczystość zwana jest popularnie Wielkanocą (Paschą). W naszej parafii Liturgia tych dni odbyła się godnie.

W Wielki Czwartek obchodziliśmy wspomnienie ustanowienia sakramentów kapłaństwa i eucharystii. Tradycyjnie w tych dniach składamy życzenia kapłanom. U nas uczyniły to grupy parafialne, a także dzieci z przedszkola św. Anny i wychowankowie centrum TRATWA. Charakterystycznym elementem liturgii jest obmycie stóp niektórym osobom, na pamiątkę gdy Jezus dokonał takiego obmycia apostołom. Na zakończenie Najświętszy Sakrament przenoszony jest do kaplicy adoracji potocznie zwanej ciemnicą. Dzięki temu wspominamy pojmanie i uwięzienie Jezusa.

W Wielki Piątek Jezus pozostaje zamknięty w kaplicy adoracji, natomiast centralne miejsce w Liturgii zajmuje krzyż. Warto wspomnieć, że w tym czasie odbywa się tzw. msza święta krzyżma, w czasie której biskup błogosławi oleje, używane przez kolejny rok do sakramentów, natomiast licznie zgromadzeni kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia. W Archidiecezji Łódzkiej msza odbyła się przed południem w katedrze.

Fotografia dzięki uprzejmości Archidiecezji Łódzkiej.

W naszej parafii tekst Ewangelii dotyczący Męki Pańskiej wykonał Chór Parafialny pod dyrekcją prof. Pauliny. Przeżywaliśmy proces, ukrzyżowanie i śmierć Jezusa. To jest moment, gdy wierni stojąc często w długiej kolejce przyklękają i oddają cześć Jezusowi na krzyżu. Później następuje komunia święta, a na zakończenie przenosi się Najświętszy Sakrament do grobu, by tam móc go adorować.

Wielka Sobota to czas gdy nie sprawuje się mszy świętej. Adorujemy Chrystusa w grobie. W tym dniu święci się pokarmy. Bardzo cieszymy się z wielu osób, które podtrzymują wielowiekową tradycję święconki. O godzinie 19:00 rozpoczęliśmy Liturgię Wielkiej Soboty. Składa się ona z czterech elementów: poświęcenia ognia i ustawienia paschału, liturgii Słowa Bożego – tego dnia szczególnie obfitej, liturgii poświęcenia wody chrzcielnej oraz odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, wszystko kończy się eucharystią z przyjęciem komunii świętej.

Liturgią Wielkiej Soboty zaczęliśmy uroczyste świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego. Ten wspaniały czas zajmuje centralne miejsce w życiu chrześcijan. W Niedzielę Wielkanocną, już o 6:00 odprawiono mszę świętą rezurekcyjną (od łac. resurrexit – zmartwychwstanie), z tradycyjną procesją. Znów zabrzmiały pieśni „Jezus zwyciężył”, czy „Zwycięzca śmierci”.

Śniadanie wielkanocne, w którym używamy pokarmów ze święconki, może nam przypomnieć o posiłku, który Zmartwychwstały już Jezus spożył z apostołami.

Tym samym rozpoczęliśmy tegoroczną oktawę Wielkanocy. Trwa ona osiem dni, do Niedzieli Miłosierdzia Bożego (7.04.) włącznie. Wszystkie te dni mają rangę uroczystości, zatem w najbliższy piątek (5.04). nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i realizację dzieł Bożych, a także Uczestnikom Celebracji.

Okres wielkanocny w kalendarzu liturgicznym trwa do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, która w tym roku przypada 19 maja. Natomiast, zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski na przyjęcie komunii świętej wielkanocnej, według III przykazania kościelnego, mamy czas do Uroczystości Trójcy Świętej (w tym roku 26 maja). Serdecznie zachęcamy.

Alleluja, Jezus żyje!